Zwyczaje kulinarne świata arabskiego – dania, które warto poznać

2024-11-11 | Bez kategorii

Egipt to nie tylko słońce, piaszczyste plaże, piramidy, czy rafy koralowe i krystaliczne wody Morza Czerwonego, to również egzotyczna kuchnia, która zachwyca różnorodnością i intensywnością smaków.

Kuchnia egipska to starożytna tradycja, mająca ponad 2500 lat. Pod wpływem kulinarnych tradycji regionów basenu Morza Śródziemnego, Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, egipskie dania są nie tylko zdrowe, ale również wyjątkowo smaczne. Przygotuj się na niezwykłą podróż do jednego z najbardziej znanych krajów Afryki – zapraszam do odkrycia najsłynniejszych potraw Egiptu.

 

 

W kuchni egipskiej można znaleźć wpływy różnych kultur, takich jak grecka, turecka czy arabska. Bogactwo smaków, aromatów i składników, a także zróżnicowanie dań sprawiają, że potrawy egipskie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników kulinariów na całym świecie.

Jednym z najważniejszych elementów kultury jedzenia Egipcjan jest ich gościnność. Gospodarze zawsze starają się ugościć w swoich domach obfitymi posiłkami bliską rodzinę oraz przyjaciół. Spożywanie posiłków w grupie jest powszechne w kuchni arabskiej. Arabscy smakosze zbierają się przy wspólnym stole, aby razem delektować się jedzeniem. Często posiłki spożywane są rękoma, jest to normalne i uznawane za tradycyjny sposób jedzenia. Jedzenie w ten sposób jest nie tylko praktyczne, ale także wyraża zaangażowanie w posiłek.

W egipskich restauracjach zwykle nie serwuje się gotowych zestawów, każdą potrawę zamawia się osobno. W wielu lokalach niezależnie od zamówienia na stole stawiane są meze, czyli różne przekąski, podawane przed głównym posiłkiem, które są doliczane do ceny posiłku i są one charakterystycznym elementem kuchni arabskiej. Jeśli ich nie chcemy, należy od razu to zasygnalizować kelnerowi. W skład meze wchodzą: potrawy z tahiną (np. hummus czy babaganoush), potrawy z kaszą bulgur, warzywa marynowane, oliwki czy sery. Podawane są na małych talerzykach lub miseczkach i spożywane z arabskim chlebem aisz.

Do posiłków niemal zawsze podawany jest egipski chleb: aisz (lub inaczej baladi). Zazwyczaj ma on kształt dość płaskiego placka, podobny jest trochę do pity. Nie kroi się go, ale część odrywa, zawija i takim kawałkiem nabieramy sos z mięsem, rożne pasty, oliwy i tak zjadamy. Tym chlebem wycieramy do sucha talerz z resztek jedzenia i nie jest to uważane za nietakt, podobnie jak mlaskanie przy jedzeniu. Wręcz przeciwnie, głośne mlaskanie świadczy, że jedzenie nam smakuje.

Sałatka tabula – przygotowuje się ją z kaszy kuskus z dodatkiem dużej ilości posiekanej pietruszki, pokrojonych w kostkę pomidorów, cebuli, oliwy z oliwek i świeżo wyciśniętego soku z cytryn. Proste danie, które jest tu niemalże wszędzie dostępne.

Pikantna sałatka ze świeżych pomidorów, papryki i cebuli.

Hummus to kremowy dip z ciecierzycy, tahini (pasty sezamowej z prażonych ziaren sezamu), czosnku i świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Jest bardzo popularny w wielu krajach Bliskiego Wschodu. Pysznie smakuje jako dip do pieczywa i warzyw.

Egipcjanie jedzą mięso w dużych ilościach: kurczaki, wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, baraninę i gołębie (z powodów religijnych nie jedzą wieprzowiny). Steki też jedzą, niektóre restauracje serwują steki z wielbłąda, ale bardziej dostępne są tradycyjne steki wołowe i takie tu jedliśmy i były naprawdę fantastyczne!

Ryby i owoce morza są bardzo popularne i można trafić na nie dosłownie wszędzie, gdyż Egipt ma dostęp do Morza Czerwonego i Śródziemnego. Najczęściej spożywanymi gatunkami ryb są tuńczyk, dorada oraz owoce morza: krewetki, kraby i kalmary. Ryby i owoce morza są najczęściej gotowane na parze lub grillowane. Podaje się je z ryżem lub warzywami.

Gotowany ryż to podstawa diety egipskiej. Podaje się go na tysiące sposobów.

Koshary, to danie narodowe, składające się z makaronu, egipskiego smażonego ryżu, wermiszelu i brązowej soczewicy. Bardzo popularne jedzenie uliczne w Egipcie.

Kasza bulgur z soczewicą i cebulą.

Fantastyczne pasty serowo-twarogowe, z dodatkiem pomidorów, ogórków, papryki czy oliwek.

Owoce! Będąc w Egipcie, warto spróbować wielu egzotycznych owoców, które można kupić na każdym targu. Banany, daktyle, winogrona, figi, granaty, papaje, mango, melony, cytrusy. Egipskie owoce mają niezwykle intensywny i słodki smak – afrykańskie słońce daje im się we znaki.

 

 

 

Co na deser? Może być Roz bil Laban, czyli ryż na mleku zwany także puddingiem. Przygotowywany z mlekiem, ryżem, cukrem i wanilią, często występuje solo, czasem posypywany cynamonem lub orzechami.

Bardzo popularna jest tu ociekającą miodem baklawa, która jest także dobrze znana w Grecji i Turcji. Są to małe przekąski przygotowane z ciasta filo z dodatkiem orzechów i miodu.

Kadayıf, nazywane inaczej anielskimi włosami, to misterne, bardzo delikatne ciasto składające się z pociętego w drobne paseczki ciasta filo. Całość jest polana miodem, z dodatkiem orzechów lub bitej śmietany.

Ogólnie egipskie desery są bardzo, bardzo, bardzo słodkie – raj dla łasuchów. Stanowią słodką ucztę, idealną na zakończenie kulinarnej podróży.

   

Egipt to także świat przypraw i herbat. Jest ich tu tysiące rodzai i odmian…

W kuchni egipskiej używa się głównie kminu rzymskiego, kolendry, tymianku, cynamonu, imbiru, papryki, szafranu, mięty, czosnku.

Herbata, to napój tradycja, pije się ją w każdym regionie kraju niezależnie od pory dnia i roku. Najbardziej popularne są dwa rodzaje herbat: czarna i zielona. Herbata czarna jest bardzo mocna i aromatyczna, często słodzona dużą ilością cukru i podawana z miętą lub imbirem. Herbata zielona jest bardziej delikatna i odświeża organizm. Popularna jest także herbata z hibiskusa. Herbatę pija się w domu, w restauracjach, a nawet na ulicznych spotkaniach w centrum miasta.

Jeśli lubisz eksperymentować z egzotycznymi smakami – to polecam obowiązkowo wizytę na Suku czyli na lokalnym targowisku. Kopce misternie usypane przyprawami i liściastymi herbatami przyprawiają o zawrót głowy.

   

   

Będąc w Sharm el Sheikh musicie odwiedzić Basata Cafe Sharm el Sheikh – miejsce zachwyca o każdej porze dnia. Tam obowiązkowo trzeba zamówić czajniczek z prawdziwą mocną egipską herbatą i sishę dla relaksu. Basata Cafe, jest położona nad samym brzegiem morza w malowniczej okolicy Sharks Bay w Sharm el Sheikh, to coś więcej niż tylko lokal gastronomiczny, to kulinarna oaza, która celebruje smaki Egiptu. Relaksującą atmosferę kawiarni uzupełniają wspaniałe widoki na otaczającą przyrodę. Basata Cafe z pewnością pozostawi niezapomniane wspomnienia z pobytu w Sharm el Sheikh.

   

 

 

W Egipcie na odwiedzających czekają nie tylko pamiątki starożytnych czasów i cuda natury, ale też wspaniała architektura. Spędzając urlop w Sharm el Sheikh warto wyjść poza mury hotelu i zwiedzić miejsca oddalone od wybrzeża. Mustafa Mosque, czyli Meczet Al Mustafa jest największą świątynią islamską w mieście i bez wątpienia jedną z najpiękniejszych budowli w całym Egipcie. Ten imponujący meczet powstał niespełna 20 lat temu i od momentu ukończenia budowli ta majestatyczna świątynia zdominowała miejski krajobraz. Już z zewnątrz robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swój rozmiar (jest w stanie pomieścić ponad 3000 wiernych).

Meczet znajduje się nieopodal zabytkowego Starego Miasta, a tam słynny Old Market i raj zakupowy. Ale Old Market to nie tylko miejsce na zakupy, jest tam wiele przyjemnych kafejek i restauracji, w których można się zrelaksować przy filiżance świeżo mielonej kawy tureckiej lub beduińskiej herbaty.

 

     

I pamiętajcie obowiązkowy punkt podczas podróży do Egiptu – przejażdżka na wielbłądzie 😜

 

Pozdrawiam wszystkich ciepło!🪸🪼🩷

5 1 ocena
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments