Poznajcie prawdziwą moc detoksu w naturze! Główny aktywny składnik świeżego imbiru, to gingerol, dzięki niemu syrop ma zdecydowany i ostro-pikantny smak. W wielu badaniach udowodniono, że pobudza układ odpornościowy, niszczy wirusy i ma silne działanie odtruwające. To idealny napój detoksykujący, po którego warto sięgnąć po tej jedynej nocy w roku, ale nie tylko. Ponadto przyspiesza trawienie, łagodzi mdłości, leczy przeziębienia, stany zapalne i bóle migrenowe, a nawet zwiększa koncentrację i wspomaga wydajność procesów myślowych!
W Chorwacji jest klasyczną sałatką do słoików na zimę, stąd też nazwa "papryka po chorwacku". Jaki ma smak? Słodycz miodu przełamuje wytrawna nuta musztardy, a do tego jest idealnie chrupka. Papryka podana w takiej formie sprawdzi się jako dodatek do wszelkich dań mięsnych lub kanapek. A w dodatku świetnie ubarwi półki naszej spiżarni.
Jeśli lubicie soki pomidorowe, to ten na pewno przypadnie do Waszego gustu. Naturalny sok pomidorowy to niezwykle smaczny i zdrowy napój. Wiadomo nie każdy go lubi, ma on swój smak do którego trzeba się przekonać. W wersji z jabłkiem smakuje zupełnie odmiennie, może w takim wydaniu przekona do siebie innych.
Suszone pomidory koktajlowe można przygotować w domowych warunkach mając zwykły piekarnik. Tak przyrządzone pomidorki mają wiele zastosowań w kuchni, można dodać je do sałatek, sosów lub zrobić z nich pyszne pasty kanapkowe. Natomiast aromatyczny olej, którego jest tu sporo świetnie się nada do rożnych sosów sałatkowych lub do marynat mięsa. Robię pierwszy raz ten przepis, więc niestety nie napiszę jakie wyszły i czy są zbliżone w smaku do tych kupionych w sklepie. Jedynie mogę powiedzieć, że ich aromat podczas pieczenia był obłędny, oby podobnie smakowały! 😉
Dzisiaj mam dla Was przepis na bardzo smaczną sałatkę z ogórków i innych warzyw. Obowiązkowo powinna znaleźć się w każdej spiżarni i czekać, kiedy napadnie nas ochota na zjedzenie jej nie tylko jako dodatek do obiadu.
Sos śliwkowy idealnie komponuje się z pasztetami, różnymi wędlinami, a także z serami pleśniowymi. Zacnie będzie też pasował do mięs pieczonych – schabu, kaczki, kurczaka lub indyka. Dobrze też smakuje z potrawami grillowymi, a zwłaszcza szaszłyki wieprzowe bądź z wątróbki. Jeśli chcemy, żeby sos miał głęboki smak i niepowtarzalny aromat, możemy dodać do niego czerwone wytrawne wino lub brandy. Taki przepis sprawdzi się szczególnie dobrze, kiedy serwujemy wieprzowinę, wołowinę lub jagnięcinę. Aby sos wyszedł idealny w smaku i miał odpowiednią konsystencji należy użyć dojrzałych, ale jędrnych śliwek.
Sezon na leczo oraz na inne przetwory w pełni, więc dzisiaj smaczna i ciekawa propozycja tego popularnego dania, które w zimie może przypomni nam słoneczne lato. Dla odmiany leczo z fasolką szparagową. Do tego cukinia, cebula, czosnek i pomidory dojrzałe w pełnym słońcu oraz gama przypraw. Fasolkę uwielbiam, resztę warzywa także, połączone w jednym garnku z aromatyczną kiełbaską - obiad idealny.
Uniwersalny przepis na buraczki w słoiku i od wielu lat ten sam. Będzie można po nie sięgnąć w każdej chwili, gdy zabraknie nam pomysłu na surówkę do obiadu. Oczywiście najbardziej pasują do kotletów mielonych! Te same buraki będą miały zastosowanie do innych dań, np. zasmażane na ciepło lub jako podstawowy składnik barszczu czerwonego.
Gwarancją chrupkości i wyrazistego smaku ogórków kwaszonych jest staranny proces ich przygotowania. Dopracowany skład oraz odpowiednie proporcje wody, kopru, soli i czosnku sprawią, że podkreślą one charakter każdego dania! Od wielu lat stanowią jedną z ulubionych zakąsek serwowaną w trakcie różnych spotkań towarzyskich. Chętnie zajadamy się nimi również na co dzień. Najczęściej stanowią dodatek do ulubionej wędliny, a ich kwaśny smak przełamuje różne sałatki, niezastąpione w sałatce jarzynowej, smalec bez nich też nie będzie dobrze smakował. Obowiązkowe zimą w spiżarni!
Ogórki przyrządzone w ten sposób będą doskonałe do wykorzystania przy robieniu zupy ogórkowej. Teraz zrobione w hurcie, zaoszczędzą nam sporo czasu w zimie. Wystarczy, że dołożymy je do wywaru mięsnego ugotowanego z ziemniakami, marchewką i pietruszką, zabielimy śmietanką i wyjdzie nam błyskawiczna zupa ogórkowa ! Kolejny plus kiszonki w słoikach, to możliwość wykorzystania ogórków przerośniętych, z którymi zwykle nie wiemy co zrobić. Wystarczy z nich usunąć gniazda i skórkę i będą gotowe do zrobienia przetworów.
Jak pasteryzować słoiki z przetworami? Domowe przetwory to bogate smaki lata i jesieni zamknięte w słoikach, po które sięgamy zwykle zimową porą. Aby na długo zachowały swoją świeżość, niezbędna jest pasteryzacja słoików wraz z ich zawartością. Jeśli zdarza Ci się, że nie zawsze pasteryzacja wychodzi zgodnie ze sztuką, poświęć chwilę i zapoznaj się jak pasteryzować przetwory w słoikach w domowych warunkach – w garnku lub w piekarniku. Może ten artykuł pozwoli uniknąć błędów podczas pasteryzacji i następne jej procesy będą już zawsze udane.
Sałatka z ogórków w przyprawie gyros będzie wyśmienitym dodatkiem do mięs, kanapek lub obiadów w zimowe wieczory. Ogórki wychodzą idealnie chrupiące, a orientalne przyprawy nadają im niepowtarzalnego smaku. Najlepiej smakują zimą skarby lata zamknięte w słoikach!
Ogórki w zalewie keczupowej, to jeden z lepszych przepisów wśród przetworów, który robię co roku na zimę. Takie ogórki są smaczne, lekko pikantne i doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, kanapek, a także będą świetnym zamiennikiem surówki do obiadu. Warto zrobić chociaż kilka słoiczków, które najbardziej będą nas cieszyć zimową porą.
Jeśli jesteś miłośnikiem ogórków konserwowych, to ogórki w tej odsłonie zachwycą. Ogórki po kozacku są dość charakterne, gdyż mają w sobie szczególny rodzaj zalewy musztardowo-octowej z dodatkiem gorczycy, kopru, czosnku, świeżej marchewki. Wyraźne w smaku, jędrne i chrupiące !
Już za chwilę zacznie się szaleństwo przetworów. U mnie główne skrzypce grają właśnie ogórki. Robię je na wiele sposobów: np. w curry, keczupie, kolendrze, miodzie, gyrosie lub tradycyjnie kiszone. Wszystkie znikają bardzo szybko - jeśli nie do obiadu, to do sałatek lub podjadane same. Dzisiaj przepis dla koneserów ostrzejszych smaków, krokodylki z dodatkiem ostrej chili.
Syrop z mięty to dobry sposób na wykorzystanie świeżych gałązek mięty, który zachwyca swoim intensywnym smakiem i aromatem. Gdy dobrze poczuje się w naszym ogródku - rośnie jak szalona. Jest doskonałym dodatkiem do napojów, drinków lub deserów, a także działa skutecznie na poprawę trawienia. Syrop miętowy orzeźwia w upały, a kiedy dodamy do niego cytrynę, będzie smakował jeszcze lepiej.