Pierogi z mięsem i kapustą
- FARSZ:
- 1 duże wieprzowe żebro mięsne (około 700 g)
- ½ główki średniej kapusty
- 2 marchewki
- 1 średniej wielkości cebula
- sól
- pieprz ziołowy
- olej do smażenia
- CIASTO NA PIEROGI (porcja na około 25 sztuk pierogów o średnicy 9 cm):
- 3 szkl. mąki
- 1 szklanka gorącej wody (wodę zagotować i dosłownie chwilkę odczekać)
- 1 łyżeczka soli
Żebro gotować do miękkości (około 1,5-2 godz.). Podczas gotowania do wywaru dodać liście laurowe i ziele angielskie, posolić. Około 20 minut przed końcem dodać marchewki w całości, aby się ugotowały.
Gdy żeberko będzie ugotowane, wyjąć z wywaru i ostudzić. Wyjąć kości i przepuścić razem z marchewką przez maszynkę do mielenia mięsa o średnich oczkach.
Z wywaru odlać niecałą szklankę, z reszty koniecznie ugotować zupę np. szczawiową.
https://prostyprzepis.blog/przepis/zupa-szczawiowa/
Na patelni rozgrzać olej i usmażyć do miękkości kapustę, którą wcześniej trzeba na drobno poszatkować i przetrzeć solą i cukrem.
Cebulę pokroić w drobną kostkę, przesmażyć na oleju, dodać mięso i marchewkę, chwilę przesmażyć. Podlać wywarem. Dodać go tyle, aby sprawił, że mięso na farsz będzie soczyste.
Dorzucić kapustę i wymieszać.
Delikatnie ostudzić.
Gdy farsz będzie nam stygnął, można zacząć robić ciasto na pierogi.
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub mikserem przy użyciu haka.
Mąkę przesiać do miski, dodać sól i stopniowo wlewać wodę. Gdy składniki się połączą wyrabiać ciasto przez około 10 minut.
Jeśli mieszamy ciasto ręcznie, aby nie poparzyć rąk gorącą wodą, to na etapie wlewania wody do mąki można użyć do mieszania drewnianej łyżki.
Gdy ciasto będzie miało konsystencję plasteliny (musi być miękkie i elastyczne) zrobić z niego kulę, którą zawinąć w folię i odłożyć na 30 minut. Ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania.
Po tym czasie ciasto wyjąć z folii i podzielić na 2 części. Jeden kawałek rozwałkować cienko na stolnicy. Wycinać kółka. Na środek nakładać farsz na pierogi.
Pierogi składać na połowę i sklejać boki. Pierogi układać obok siebie na posypanej mąką deseczce. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryć je bawełnianą ściereczką.
Każdą porcję wrzucać do gotującej się osolonej wody. Pierogi wyławiać łyżką cedzakową po około 5 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię wody.
Podawać polane tłuszczem ze skwarkami lub boczkiem, ewentualnie olejem z przesmażoną cebulką.
Pierogi można mrozić zarówno surowe (od razu po sklejeniu), jak i ugotowane.
Mrożenie ugotowanych pierogów:
Ugotowane pierogi odcedzić i delikatnie posmarować olejem. Deskę, która zmieści się w zamrażalniku posmarować cienką warstwą oleju i wyłożyć na nią pierogi jeden obok drugiego. Pierogi nie powinny
się ze sobą stykać. Tackę z przestudzonymi pierogami umieścić w komorze zamrażalnika na około 2 godziny.
Mrożenie surowych pierogów:
W tym przypadku deskę należy delikatnie oprószyć mąką, wyłożyć na nią pierogi jeden obok drugiego. Pierogi też nie powinny się ze sobą stykać. Tackę z pierogami umieścić w zamrażalniku na około
2 godziny.
Przymrożone już pierogi można przekładać do woreczków do mrożenia lub do pudełek. Takie pierogi można już kłaść na siebie, gdyż się ze sobą nie skleją.
W momencie, gdy już będziemy chcieli zjeść zamrożone wcześniej pierogi, wystarczy wyjąć ich odpowiednią ilość z zamrażalnika i jeszcze zamrożone ugotować w garnku we wrzącej osolonej wodzie.
Gotować należy na małym ogniu, od wypłynięcia na powierzchnię wody około 8 minut. Po naturalnym rozmrożeniu pierogów można je podsmażyć na rumiano na patelni.