Leczo na zimę z fasolką szparagową
z podanej porcji wychodzi około 5 słoików o pojemności 900 ml
- 1 kg cukinii
- 1 kg fasolki szparagowej
- 1 ½ kg pomidorów (użyłam lima)
- 2 cebule (około 300 g)
- 1 kg papryki (dowolny kolor)
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki papryki słodkiej
- 2 łyżeczki lubczyku
- 2 łyżeczki ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka pieprzu naturalnego
- 1 łyżeczka papryki ostrej
- kilka listków laurowych
- kilka ziaren ziela angielskiego
- olej
- do gotowania fasolki: około 1 litr wody, ½ łyżeczki soli, ½ łyżeczki cukru
Fasolkę dokładnie umyć, przełożyć do garnka, dodać sól, cukier i zalać wodą. Gotować pod przykryciem około 10 minut, następnie odcedzić. Następnie odciąć końcówki, pociąć na mniejsze kawałki i jeżeli są włókna to je usunąć (tniemy na koniec, aby nie nabrała do środka wody podczas gotowania).
Cebulę pokroić w kostkę, czosnek w cienkie plasterki lub przecisnąć przez praskę. Paprykę umyć i oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w cienkie paski. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i wyciąć zgrubienie, pokroić na mniejsze kawałki. Wszystko wrzucić do garnka z dodatkiem oleju i dusić pod przykryciem na niewielkim ogniu około 15 minut, od czasu do czasu mieszając.
Cukinię umyć, jeśli ma duże pestki to je wydrążyć i pokroić w kostkę. Wrzucić do garnka do pozostałych warzyw. Dodać wszystkie przyprawy i dusić razem przez około 20 minut (do momentu aż cukinia zacznie robić się miękka).
Na koniec dodać fasolkę i dusić całość około 15 minut do miękkości warzyw (pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając). Pod koniec sprawdzić smak, w razie potrzeby dodatkowo doprawić.
Tak przygotowane leczo, przełożyć gorące do wcześniej wyparzonych słoików. Brzegi słoików dokładnie wytrzeć, mocno zakręcić wieczko i ustawić do góry dnem na kocyku. Słoiki nakryć dodatkowo kocem lub ręcznikiem i pozostawić do wystudzenia – następnie przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.