Jak pasteryzować słoiki z przetworami

Jak pasteryzować słoiki z przetworami? Domowe przetwory to bogate smaki lata i jesieni zamknięte w słoikach, po które sięgamy zwykle zimową porą. Aby na długo zachowały swoją świeżość, niezbędna jest pasteryzacja słoików wraz z ich zawartością. Jeśli zdarza Ci się, że nie zawsze pasteryzacja wychodzi zgodnie ze sztuką, poświęć chwilę i zapoznaj się jak pasteryzować przetwory w słoikach w domowych warunkach – w garnku lub w piekarniku. Może ten artykuł pozwoli uniknąć błędów podczas pasteryzacji i następne jej procesy będą już zawsze udane.

Pasteryzacja przetworów w garnku:

Najpierw należy przygotować taki garnek, żeby można było w nim umieścić jak największą ilość słoików. Na dnie należy ułożyć ściereczkę, potem postawić na nią słoiki i zalać je wodą do ¾ ich wysokości.

Wodę doprowadzić do wrzenia, po czym moc palnika zmniejszyć na minimum. Gotować słoiki przez około 10-15 minut (10 minut jeśli użyliście mniejszych słoików, a 15 minut jeśli tych większych). Po tym czasie wyłączyć palnik, a słoiki wyciągnąć z garnka (uważając, by nie łapać ich za nakrętki, bo mogą się rozszczelnić).

Podczas pasteryzacji można będzie usłyszeć charakterystyczny dźwięk „zaciągnięcia” zakrętki, to dobry znak, który oznacza, że słoik już nam się zagotował. Jeśli pasteryzujemy ogórki, można je obserwować, jeśli zaczną zmieniać kolor na bardziej żółty, to znak, że można już je wyjmować z garnka. Nie przedłużać czasu pasteryzacji, gdyż warzywa mogą się zrobić zbyt miękkie.

Zapasteryzowane słoiki postawić do góry dnem na ciepły koc lub ręczniki i dodatkowo szczelnie przykryć. Pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

Kiedy słoiki będą już zimne, można je przenieść do spiżarki lub do piwnicy (ważne, by było to chłodne, suche i zacienione miejsce).

Pasteryzacja przetworów w piekarniku:

Temperaturę w piekarniku należy ustawić na 130ºC. Pasteryzacja powinna trwać 30-40 minut, podczas której nagrzeje się piekarnik oraz zawartość słoików – jeśli słoiki są zalane ciepłą zalewą należy wstawić je do rozgrzanego piekarnika, jeśli zimną, stawiamy do zimnego.

Po wskazanym czasie wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić na chwilę przetwory w piekarniku, później wykonać ten sam sposób otulania kocem jak w przypadku pasteryzacji słoików w garnku.

Słoiki stawiamy nakrętką do dołu, żeby sprawdzić ich szczelność, czy dobrze się zamknęły i nic z nich nie wycieka – jeśli wycieka, to warto wymienić wieczka i zapasteryzować słoik ponownie, by przetwory się nie popsuły lub po prostu ten słoik odstawić do lodówki i po kilku dniach spróbować czy produkt nam smakuje.

 

5 1 ocena
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments