Spacer po pięknej Pradze 🇨🇿

2025-02-06 | Bez kategorii

Często nazywana jest najpiękniejszym miastem świata, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Od lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych stolic europejskich – mowa o Pradze. Dla przypomnienia jest stolicą i zarazem największym miastem Czech, zamieszkuje ją ponad 1,3 miliona ludzi.

   

 

Atrakcje, które musisz zobaczyć:

WZGÓRZE ZAMKOWE HRADČANY, a tam:

Gotycka Katedra Św. Wita (pełna nazwa to Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha)

Monumentalne i gigantyczne dzieło (chyba się nie da jej objąć aparatem w całości). Jest to największa katedra w Czechach i bez wątpienia jedna z największych świątyń na świecie. Rozmiary katedry są naprawdę imponujące – gotycka wieża południowa wznosi się na wysokość 96 metrów, dwie bliźniacze wieże mają po 82 metry, długość katedry to 124 metry. Budowa trwała niemalże 600 lat!

   

 

Zamek Praski
To największy średniowieczny zamek na świecie według Rekordów Guinnessa, który wznosi się nad miastem, oferując piękną jego panoramę. Dawniej stanowił siedzibę królów i książąt czeskich, dziś pełni rolę rezydencji prezydenta Republiki Czeskiej. Na terenie zamku odbywają się także wystawy, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne, które przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Pragi.

Bazylika św. Jerzego jest najstarszym budynkiem sakralnym w kompleksie Zamku Praskiego.


Złota Uliczka
Niewielka ale mocno urokliwa z małymi kolorowymi domkami. W jednym z nich tworzył znany na całym świecie pisarz Franz Kafka. Dzisiaj to małe lokale, gdzie można kupić manufakturę.

 

 

Wzgórze Hradčany
Można z niego podziwiać wspaniałą panoramę stolicy Czech, z widokiem na Most Karola, Stare Miasto i rzekę Wełtawę.

   

MOST KAROLA
To łącznik Starego Miasta (prawy brzeg) z dzielnicą Malá Strana (lewy brzeg). Jest najstarszym z kamiennych mostów Europy i mierzy ponad 500 metrów długości. Most znajduje się w centrum Pragi, we wschodniej części Starego Miasta. Można go zwiedzać przez całą dobę, bezpłatnie. Jest wyłączony z ruchu samochodowego i jedynymi jego użytkownikami są piesi. W ciągu dnia jest tętniącym życiem miejscem handlu i rozrywki, artyści sprzedają tu swoje obrazy i biżuterię, a muzycy dopełniają klimat swoim graniem. Spacerując mostem mijamy 30 gotyckich figur świętych umieszczonych po obu jego stronach. Jak mówi legenda, dotknięcie podstawy figury św. Jana Nepomucena (najstarszej figury) – przynosi szczęście.

 

 

 

   

STARE MIASTO (Staré město)
Zabytkowe centrum Pragi (hmm.. w zasadzie mam wrażenie,że cała Praga jest zabytkowa). Można tu zobaczyć słynny zegar astronomiczny Orloj. Składa się z dwóch tarcz pokazujących m.in.: godzinę, datę, położenie Słońca i fazy Księżyca. Największą atrakcją jest ruchoma część zegara, a mianowicie pochód apostołów, który odbywa się o każdej pełnej godzinie. Otwierają się dwa okna nad zegarem, następnie figurki apostołów zaczynają “wędrować”.

 

Pięknie się prezentuje Kościół Marii Panny przed Tynem oraz Stary Ratusz.

 

Brama Prochowa (Wieża Prochowa)
To późnogotycka brama miejska z neogotyckim dachem licząca 65 m wysokości. W przeszłości pełniła głównie funkcję reprezentacyjną, w jej pobliżu swój początek miał Trakt Królewski prowadzący na Zamek Praski. Każdy przyszły król Czech musiał przez nią przejechać w drodze na koronację. W późniejszym czasie straciła na znaczeniu i zrobiono z niej składnicę prochu (stąd wzięła się jej aktualna nazwa). Obecnie na Bramie Prochowej urządzono taras widokowy dla turystów. Galeria widokowa znajduje się na wysokości 44 metrów i prowadzi do niej 186 stopni.

 

NOWE MIASTO (Nové město).
Nowe miasto powstało jako przedłużenie Starego Miasta w XIV wieku. Główną atrakcją jest Plac Wacława, prostokątny plac handlowy z wieloma straganami, sklepami i restauracjami.

W oczy się rzuca charakterystyczny w ciepłych barwach Kościół św. Wacława.


Tańczący Dom (Tančící dům, znany również jako „Fred i Ginger”), to jeden z najbardziej fascynujących budynków i jeden z cudów współczesnej Pragi. Składa się z dwóch dynamicznych i statycznych części, które reprezentują słynną parę hollywoodzkich tancerzy, ale też i ewolucję Czech od reżimu komunistycznego do demokracji parlamentarnej po 1989 roku. Na ostatnim piętrze znajduje się bar z pięknym widokiem na Pragę.


I udało się też odnaleźć najbardziej znaną rzeźbę Davida Černý’ego – głowa Franza Kafki. Ogromna 11-metrowa głowa pisarza wykonana z 42 błyszczących, metalowych elementów, ważąca 39 ton! Kinetyczna rzeźba sterowana jest układem elektronicznym i co jakiś czas zmienia kształt. Pomnik stanął na placu przed centrum handlowym Quadro. Z uwagi na swój rozmiar i skomplikowaną konstrukcję dzieło okazało się bardzo kosztowne – sponsorzy wyłożyli na jego realizację 30 mln koron (ponad 4,5 mln zł).


Josefov – żydowska dzielnica Pragi, interesująca ze względu na dobrze zachowane synagogi. Jedną z interesujących synagog jest hiszpańska synagoga, bardzo ozdobna budowla w stylu mauretańskim.

 
Na szczycie placu znajduje się Muzeum Narodowe.

MAŁA STRONA (Malá strana)
Znajduje się po drugiej stronie Wełtawy od centrum miasta. Kameralna i mniej hałaśliwa niż starówka zachwyca brukowanymi uliczkami i piękną architekturą. Sercem Malej Strany jest jej rynek – Malostranske Namesti.

   

Dzielnica ta oferuje także piękne ulice i kościoły (z których najbardziej znany jest kościół św. Mikołaja). W Pradze znajduje się sporo budynków sakralnych. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, żeby nie fakt, że Czechy są najbardziej ateistycznym państwem w Europie (59% obywateli to ateiści lub agnostycy).

Interesująca wygląda Ściana Lennona.

Koniecznie też trzeba wejść na Wzgórze Petrin z wieżą widokowa Petřín (Petřínská rozhledna), to mniejsza wersja wieży Eiffla na szczycie wzgórza.

W dzielnicy znajduje się także najwęższa ulica w Pradze, na której jednostronny ruch musi być kierowany, gdyż na uliczce jednocześnie nie mogą zmieścić się dwie osoby.

Ostatniego dnia udało nam się odwiedzić Muzeum Škody w Mladá Boleslav, które znajduje się w pobliżu fabryki, gdzie nadal produkowane są samochody tej marki (oddalone od Pragi około 60 km). Muzeum mieści się w oryginalnych dawnych halach produkcyjnych fabryki. To miejsce, w którym czeski producent zebrał ponad 120 lat swojej historii. Znajdują się tu eksponaty z trzech różnych wieków.

   

   

 

W Pradze tętni życie, miałam wrażenie, że 24h na dobę! Dużo jest też klubów nocnych i dyskotek. Więc postanowiliśmy się tam wybrać. Rozważaliśmy pomiędzy modnym klubem Duplex z letnim tarasem i przestronnym parkietem do tańca oraz restauracją z międzynarodowym menu, a dyskoteką Karlovy Lázně. To z kolei okazały XV-wieczny budynek zaadaptowany na duży, pięciopoziomowy klub nocny. To pięć pięter pełnych wrażeń, z których każde zachęca wyjątkowym klimatem i rytmami. Wybraliśmy drugą opcję. Zaważył Icepub Prague – bar lodowy, gdzie wszystko, na co spojrzysz lub czego dotkniesz, jest lodowym cudem, a temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziomie -7 stopni Celsjusza przez cały rok! Po przybyciu na miejsce zostaliśmy wyposażeniu w kurtkę termiczną i rękawiczki, otrzymaliśmy też drink powitalny w lodowym kieliszku. Wizyty trwają tu średnio 20 minut i odbywają się w 30-minutowych odstępach. Przygoda bardzo chłodna, ale i ekscytująca.

   

 

Ze zwiedzania, to by było chyba na tyle. Kończę relację, ale jeszcze został mi temat, który lubię najbardziej – nakarmić głodnego!
Jaka jest kuchnia czeska? To przede wszystkim knedle, specjały z wołowiny, gęste sosy, dużo kminu w pieczywie, tradycyjne słodkości i oczywiście najlepsze piwo na świecie.
Gdzie i co polecam zjeść?

U Zlatého Tygra, to zabytkowa i klimatyczna piwiarnia na Starym Mieście – bez wątpliwości najlepszy bar w Pradze. Otwierasz drzwi i wchodzisz w klimat, gdzie czas stanął w miejscu (ponoć dzisiaj jest tak samo jak 40 lat temu). To miejsce przeniesie Cię w czasie do innego ustroju państwowego jakim był komunizm i pozwoli zrozumieć lokalną kulturę. Brak płatności kartą (niedaleko jest bankomat) i na na pierwszym miejscu przepyszne piwo z dużą smaczną pianką (czasem piany w kuflu jest aż połowa, tu to norma, tak chyba musi być). Wchodzisz, jest tłoczno i głośno, a barman wskazuje przypadkowe wolne miejsce, przy obcych ludziach, więc jak chcesz zostać, to siadasz bez gadania. Kelner nawet nie pyta, tylko przynosi piwo, więc jeśli nie lubisz hałasu, tłoku i dobrego piwa to…. nie idź tam.

Taka ciekawostka: bywalcami tego lokalu były takie osobistości jak Bohumil Hrabal, Václav Havel, a nawet Bill Clinton.

 

Plzeňský restaurant Anděl
Miejsce zbliżone do opisanego wyżej. Barowy wystrój i atmosfera, barman roznosi duże ilości piwa, podając do tego wyśmienite dania lokalne.

Takim lokalnym daniem są knedliki, więc jak być w Czechach i ich nie spróbować ? Jeśli chodzi o dodatki z którymi knedliki są podawane, to jest ich naprawdę niezliczona ilość. Zdecydowanie przeważają ciemne sosy (całkowicie zmiksowane) podane z kawałkami wołowiny – taki rodzaj też wybrałam. Smak podkręciła konfitura z żurawiny.
Były też pyszne żebra wołowe i mocno czosnkowa zupa gulaszowa.

   

 

 

Restaurant Můstek
Tu skosztowaliśmy tatara (jak wdać Czesi używają do niego dużo przypraw, u nas króluje raczej minimalizm), burgera z prawdziwym mięsem wołowym i pyszną zupę gulaszową podaną w świeżo wypieczonym w chlebku. Często w restauracjach podają powitalny kieliszek owocowej naleweczki – tak też było tutaj.

    

Staropražské tradiční Trdlo – tą pyszną trdelnkárnę można znaleźć niedaleko Mostu Karola.
Trdelnik – musisz to spróbować. Co to w ogóle jest? Jest to tradycyjne słodkie ciasto w kształcie walca, które jest grillowane, a następnie oprószone cukrem. Można to porównać do naszego polskiego kołacza. Podawany na wiele sposób: z lodami, bitą śmietaną, świeżymi owocami, a także polewą lub cukrem pudrem.

  

  

   

Restauracji, knajp, barów i ulicznego jedzenia w Pradze jest naprawdę dużo i jest w czym wybierać. Liczne sklepy z pamiątkami i niepoliczalna ilość krętych uliczek doprowadzi Cię zawsze do celu!

   

 

 

 

 

 

Co obowiązkowo w prezencie przywieźć z Pragi?
– ponadczasową Studentską czekoladę

 
– tradycyjne czeskie wafle zwane lázeňské oplatky


– krecika (każdy rodzaj dozwolony: maskotki, przypinki, plakaty – u mnie magnesik, który już spoczął na lodówce)

 
– czekolada lub inne smakołyki z konopią …. tak z konopią. W Czechach mogą być sprzedawane konopie i produkty z konopi zawierające do 1% substancji czynnej THC, dlatego nikogo nie powinien zdziwić widok czekolad, lizaków, herbatek, piw, likierów i innych tego typu rzeczy, które ją w sobie zawierają i są oznaczone zielonym listkiem.

 

– i oczywiście czeskie piwo: Velkopopovický Kozel, Zlatopramen, Staroparmen, Litovel, Staročech, Zlatý Bažant czy Pilsner Urquell!

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych artykułem. Praga to naprawdę świetne miejsce na przedłużony weekend! ♥️

 

5 1 ocena
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments