Limoncello
Limoncello to jeden z najbardziej znanych włoskich likierów, przygotowywany na bazie cytryn i ich skórek – czyli nic się nie marnuje. Do wykonania tradycyjnego włoskiego Limoncello używa się cytryn Sorrento. Niestety tą odmianę trudno dostać w Polskich sklepach, choć czasem pojawia się w większych marketach. Cytryny Sorrento charakteryzują się grubą skórą i niewielką ilością goryczki, dlatego są najlepsze do wykonania tego trunku. W zastępstwie można użyć cytryn ekologicznych, nie pryskanych, warto poszukać tych jak najmniej woskowanych.
Limoncello najlepiej smakuje podane w zmrożonych, niewielkich kieliszkach. Pyszne jest solo, ale też doskonale nadaje się do łączenia go w drinkach lub jako dodatek do słodkich deserów.
We Włoszech ten trunek serwuje się najczęściej na koniec posiłku jako tzw. digestivo, czyli „na trawienie”. Z czasem Limoncello zyskało status narodowego skarbu Włoch, będąc symbolem gościnności i radości życia, a jego popularność rozprzestrzeniła się na cały świat.
Lista składników
- 2 kg cytryn BIO
- 1 litr spirytusu
- 2 litry wody
- 750 g cukru
- kilka listków świeżej mięty
- DODATKOWO: 2 słoiki z zakrętką o pojemności około 2l, gaza lub papierowe filtry do espresso
Cytryny zalać wrzątkiem i porządnie wyszorować. Wyszorowane cytryny obrać jak najcieniej, omijając białą błonkę – najlepsza będzie obieraczka do warzyw. Skórki umieścić w słoiku o pojemności około 2 litrów i zalać spirytusem. Słój zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni, po tym czasie skórki stracą kolor i oddadzą swój smak i aromat. Przez ten czas nie odkręcamy słoja, nie wsadzamy tam łyżek, ani tym bardziej rąk, zostawiamy go w spokoju.
Z obranych cytryn odkroić białą błonę, która została po usunięciu skórek. Pokroić w plastry, w razie gdy się pojawią pestki, wszystkie usunąć i ewentualnie biały miąższ ze środka cytryn. Plastry cytryn układać warstwami do słoika i zasypywać pomiędzy cukier oraz dodać kilka listków świeżej mięty. Słój zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni.
Po dwóch tygodniach leżakowania cytryn w cukrze – przerzucić wszystko do rondelka, zalać 2 litrami wody i na małej temperaturze roztopić cukier. Cały czas mieszać, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie wystudzić syrop do temperatury pokojowej.
Spirytus odcedzić od skórek cytryn i połączyć z syropem. Przecedzić przez sito, gazę lub papierowe filtry do espresso. Przelać do butelek.
SMACZNEGO!
Jeśli skorzystasz z mojego przepisu, podziel się zdjęciem na Facebooku, oznaczając @Prosty przepis lub na Instagramie z hasztagiem #prostyprzepis. Z miłą chęcią zobaczę Twoje wersje moich potraw!
Jeśli jeszcze nie śledzisz mojego bloga na Instagramie lub Facebooku, a chcesz być na bieżąco z nowymi przepisami, koniecznie zaobserwuj profil!
Ciepłe pozdrowienia,
Anita z Prosty przepis 😍